Pacjenci

Nagły ubytek słuchu? Co teraz?

Czy nagle straciłeś(-aś) słuch w jednym uchu? Możesz także odczuwać ucisk w uchu, dzwonienie w uchu i/lub mieć zawroty głowy. Być może cierpisz na jeden z rodzajów nagłej utraty słuchu. Nawet jeśli w łagodniejszych przypadkach słuch może powrócić samoistnie, poważniejszy ubytek słuchu może szybko stać się trwały. Dlatego też zaleca się wczesną diagnozę i leczenie. Jednak obecnie nie ma zatwierdzonej terapii nagłego ubytku słuchu. Dlatego badania koncentrują się na nowych możliwościach leczenia.

Na czym polega to badanie kliniczne?

AC102 jest nowym lekiem na nagłą utratę słuchu, który był dobrze tolerowany przez zdrowych ochotników, co wykazało pierwsze badanie kliniczne. W nowym badaniu klinicznym skuteczność AC102 będzie testowana u pacjentów z nagłym ubytkiem słuchu i porównywana ze standardowym leczeniem steroidami. Efekty działania AC102 zostały również zbadane na przedklinicznych modelach nagłego ubytku słuchu.

Czy mogę wziąć udział w badaniu?

Jeśli jesteś zainteresowany(-na) udziałem w tym badaniu, sprawdź, czy spełniasz poniższe kryteria i czy badanie jest prowadzone w Twoim regionie.

 

Do udziału w tym badaniu możesz się kwalifikować, jeśli:

  • masz od 18 do 85 lat,
  • odczuwasz wyraźny ubytek słuchu w jednym uchu, który rozpoczął się w ciągu ostatnich 4 dni,
  • ubytek słuchu pojawił się samoistnie i nie był spowodowany głośnym hałasem, ciśnieniem (np. podczas nurkowania, podróży samolotem lub wybuchu) ani urazem głowy,
  • w ciągu ostatnich 1 lat nie występowały u Ciebie zaburzenia słuchu,
  • nie jesteś obecnie poddawany(-na) określonym rodzajom leczenia, a jeśli tak, to warto omówić możliwość zakwalifikowania się do badania z lekarzem lub ośrodkiem badawczym.

Czy badanie jest prowadzone również w Twoim regionie?

Będziesz uczestniczyć w badaniu przez 3 miesiące i odwiedzisz ośrodek badawczy 6-7 razy, aby sprawdzić i monitorować swój słuch. Dlatego skorzystaj z poniższej mapy, aby sprawdzić, czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajduje się ośrodek badawczy.

FAQ

Dlaczego warto wziąć udział w badaniu?

Chociaż wytyczne terapeutyczne zalecają pewne metody leczenia, w szczególności stosowanie steroidów, obecnie nie ma zatwierdzonej metody leczenia nagłego ubytku słuchu. Oznacza to, że do tej pory nie udowodniono korzyści płynących z terapii farmakologicznej. Dlatego też poszukuje się nowych substancji aktywnych, które mogłyby zapewnić zatwierdzone, skuteczne leki dla pacjentów z nagłym ubytkiem słuchu. Biorąc udział w badaniu klinicznym, pomagasz ocenić nową metodę leczenia, zanim zostanie ona zatwierdzona. Możesz również odnieść korzyści z dokładniejszej oceny i monitorowania Twojego stanu zdrowia w porównaniu z leczeniem konwencjonalnym. Jednocześnie Twój udział w badaniu przyczyni się do rozwoju opieki medycznej, co nie byłoby możliwe bez udziału uczestników w badaniu klinicznym.

Warum werde ich nur bis zu fünf Tage nach Beginn des Hörsturzes in die Studie aufgenommen?

AC102 soll das Absterben von Sinneszellen im Innenohr nach einem Hörsturz verhindern. Dies ist jedoch nur innerhalb weniger Tage nach Beginn der Symptome möglich. AC102 kann daher nicht bei einem bereits länger bestehenden Hörsturz geprüft werden.

Czy istnieje ryzyko związane z udziałem w badaniu klinicznym?

Chociaż AC102 został przetestowany w pierwszym kontrolowanym badaniu klinicznym na zdrowych ochotnikach, bezpieczeństwo i tolerancja będą również ważnymi czynnikami sprawdzanymi w obecnym badaniu. Działania niepożądane (zwane również skutkami ubocznymi) w pierwszym badaniu na ludziach były przemijające i obejmowały dyskomfort w uszach, szumy uszne i pogorszenie słuchu. Chociaż takich działań niepożądanych można było się spodziewać w przypadku miejscowego wstrzyknięcia żelu, wyniki te nie pozwalają jeszcze na kompleksową ocenę profilu ryzyka. Przed wyrażeniem zgody na udział w badaniu klinicznym będziesz miał(a) możliwość bardziej szczegółowego omówienia tych kwestii z lekarzem prowadzącym badanie w ośrodku badawczym.

Czy istnieje ryzyko nieotrzymania żadnego leczenia (np. placebo)?

Nie, ponieważ AC102 jest testowany w porównaniu z konwencjonalnym leczeniem steroidami, każdy pacjent otrzyma więc albo AC102, albo steroid.

Jak długo będę brał(a) udział w badaniu?

Uczestnictwo w badaniu będzie trwało 12 tygodni i będzie prowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Nie jest planowana hospitalizacja. W ciągu tych 12 tygodni odwiedzisz 6-7 razy ośrodki badawcze i odbędziesz 2 rozmowy telefoniczne. Pozwoli to na monitorowanie Twojego stanu zdrowia i słuchu przez cały czas trwania badania.

Jak często będę poddawany(-na) zabiegom podczas uczestnictwa w programie?

W ciągu 12 tygodni odwiedzisz 6-7 razy ośrodki badawcze i odbędziesz 2 rozmowy telefoniczne. W tym czasie otrzymasz jedno wstrzyknięcie do ucha środkowego, a przez 24 kolejne dni będziesz przyjmować tabletki.

Czy uczestnicząc w tym badaniu, muszę zostać na noc w szpitalu?

Nie! Zostaniesz poddany(-na) tylko jednemu zabiegowi ambulatoryjnemu, a w trakcie trwania badania będziesz kilkakrotnie odwiedzać ośrodek badawczy w celu oceny stanu zdrowia i słuchu.

Czy w trakcie uczestnictwa w programie będę musiał(a) zmienić jakieś inne aspekty swojego życia (np. dietę, zajęcia itp.)?

Będziesz mógł/mogła funkcjonować w normalny sposób. Konieczne jest jednak przestrzeganie pewnych wytycznych. Przede wszystkim należy przestrzegać odpowiednich zasad antykoncepcji oraz unikać głośnego i hałaśliwego otoczenia. Ponadto należy chronić przewód słuchowy przed kontaktem z wodą do czasu wygojenia błony bębenkowej.

Czy w każdej chwili mogę zrezygnować z udziału w programie?

Tak, udział w programie możesz przerwać na każdym etapie badania klinicznego.

o z moimi danymi osobowymi? Czy dane te będą chronione?

Postępowanie z wszelkimi danymi osobowymi zebranymi w tym badaniu jest ściśle chronione przez krajowe i międzynarodowe przepisy oraz tajemnicę lekarską. W związku z tym dane będą chronione przed nieuprawnionym dostępem i będą utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Ponadto przechowywanie, ocena i przekazywanie danych będzie odbywało się w taki sposób, aby tylko lekarze prowadzący badanie w ośrodku, w którym byłeś( aś) leczony( na), mogli Cię zidentyfikować.

Czy będę miał(a) dostęp do wyników badania klinicznego?

W celu ochrony pacjentów badania kliniczne są ściśle regulowane przez międzynarodowe wytyczne oraz weryfikowane i zatwierdzane przez urząd regulacyjny. Ponieważ wszystkie dane są gromadzone w sposób ślepy i podlegają ochronie, żadne dane indywidualne nie będą dostępne. Planuje się jednak opublikowanie ogólnych wyników badania.

Czy mogę porozmawiać o badaniu z własnym lekarzem?

Oczywiście! 

Nie mam lekarza, z którym mógłbym/mogłabym porozmawiać. Czy pomimo to mogę wziąć udział w badaniu?

Oczywiście! Kliknij na swój region na mapie i skontaktuj się bezpośrednio z ośrodkiem badawczym.

Jak działa AC102?

Nagły ubytek słuchu prowadzi do uszkodzenia komórek zmysłowych wewnątrz ucha. Komórki te są zaangażowane w odbieranie sygnałów dźwiękowych i przekazywanie ich do komórek nerwowych, które przekazują informacje dźwiękowe do mózgu. W modelach zwierzęcych wykazano, że AC102 chroni i odwraca te uszkodzenia, tym samym częściowo lub nawet całkowicie przywracając słuch. Obecne badania mają na celu sprawdzenie, czy AC102 jest również skuteczny w walce z nagłą utratą słuchu u ludzi.

Jakie inne metody leczenia są dostępne w przypadku nagłego ubytku słuchu?

W leczeniu nagłego ubytku słuchu powszechnie stosuje się steroidy, które są zalecane w wytycznych na całym świecie. Nie zostały one jednak zatwierdzone przez władze medyczne, ponieważ nie wykazano jeszcze w wystarczającym stopniu skuteczności steroidów w leczeniu ostrego ubytku słuchu. Jak dotąd nie ma zatwierdzonych leków do zapobiegania lub leczenia jakichkolwiek zaburzeń związanych z odbiorczym ubytkiem słuchu. Dlatego konieczne są nowe metody leczenia.

W jakiej fazie znajduje się to badanie kliniczne i co to oznacza?

Jest to badanie kliniczne II fazy. Lek został już przebadany pod kątem bezpieczeństwa i tolerancji u zdrowych ochotników w badaniu klinicznym I fazy. W badaniu II fazy leczenie zostanie po raz pierwszy sprawdzone pod kątem skuteczności u pacjentów z nagłą utratą słuchu.